GASİMEP'te Öğrenci Seçmeleri Tamamlandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde yürütülen Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi'nin (GASİMEP) 2019-2020 eğitim öğretim yılı öğrenci seçmeleri tamamlandı.

GASİMEP'te Öğrenci Seçmeleri Tamamlandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO)  iş birliğinde yürütülen Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi'nin (GASİMEP) 2019-2020 eğitim öğretim yılı öğrenci seçmeleri tamamlandı.

GSO'dan yapılan açıklamaya göre, geçen eğitim öğretim yılında hayata geçirilen proje kapsamında bu yıl başvuruda bulunan 118 öğrencinin Mesleki Beceri Testi'ne (MEBET) ön kayıt başvurusu alındı ve 111 öğrenci seçmelere katıldı.

Katılımcılar eşliğinde tek tek değerlendirilen öğrencilerden başarılı bulunan 51 öğrencinin Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kayıtları yapıldı.

Kayıt yaptıran öğrencilere GSO Mesleki Eğitim Merkezinde (GSO-MEM) düzenlenen toplantıda oryantasyon ve firma eşleştirilmeleri hakkında bilgiler verildi.

Firma eşleştirmeleri yapılan öğrencilerin sigorta işlemleri de başlatıldı.

GASİMEP, Milli Eğitim Bakanlığının İkili Mesleki Eğitim Programları Yönergesi kapsamında Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde uygulanmaya başlandı.

Projeyle, Gaziantep'te mesleki ve teknik eğitim veren okullar ile özel sektör arasındaki iş birliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi, sanayinin kalifiye personel probleminin ortadan kaldırılması, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması,mesleği olmayan okul eğitimi dışında kalmış kişilerin istihdama kazandırılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Geçen eğitim öğretim yılından başlayarak GASİMEP uygulamalarında ikili mesleki eğitim çerçeve öğretim programlarının uygulanabilmesi açısından GSO-MEM ile Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 7 farklı alan ve 9 dalda mesleki açık öğretim programları açılarak, iş ve işlemlerinin iki kurumun koordineli olarak yürütmesi, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereği verilmesi gereken işletmede mesleki eğitim öğretim hizmetlerinin GSO üyesi işletmelerde Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sektör ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülmesi sağlanıyor.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2