Uyum Sınıflarında 11 bin Suriyeli Eğitim Görüyor

2019-2020 eğitim - öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı öğrencilere yönelik açılan uyum sınıfı kapsamında Gaziantep'te açılan 500 sınıfta 11 bin suriyeli öğrenci eğitim görmeye başladı.

Uyum Sınıflarında 11 bin Suriyeli Eğitim Görüyor

2019-2020 eğitim - öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı öğrencilere yönelik açılan uyum sınıfı kapsamında Gaziantep'te açılan 500 sınıfta 11 bin suriyeli öğrenci eğitim görmeye başladı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve ortaöğretim seviyelerinde bulunan yabancı öğrencilerden Türkçe dil beceri düzeyleri yetersiz olanlar uyum sınıflarına kaydedilmesine yönelik genelgenin yayınlanmasından sonra Gaziantep'te de 500 uyum sınıfı açıldı. Bu sınıflara ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacıların Türkçeleri yetersiz ve okul yaşı gelmiş olan 11 bin çocuk kaydedildi. Türkçesi yetersiz olan çocuklar, müfredat dersleri almadan önce uyum sınıflarında yoğunlaştırılmış Türkçe eğitim görüyor.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, projenin 2018 yılının Mayıs ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Suriyeli öğrencilere yönelik gerçekleştirilen Türkçe sınavı ile başladığını anlattı. Türkiye'de eğitim gören Suriyelilerin tamamının bu sınava katıldığını aktaran Vasıf Munis, yeterli sonuç alamayan öğrencilere yönelik uyum sınıflarının oluşturulduğunu söyledi.
Munis, "Uyum sınıfları yabancı öğrencilerimizin Milli Eğitim sistemine entegrasyonunu kolaylaştırmak amacıyla planlanmış bir programdır. 2018 yılının mayıs ayında ülkemiz genelinde Suriyeli öğrencilerin tamamının katıldığı Türkçe yeterlilik sınavı yapmıştık. Bu sınavda istediğimiz düzeyde not almayan veya bir şekilde bu sınava giremeyen öğrencileri bulundukları okullarda uyum sınıfları oluşturulmaya karar verildi" diye konuştu.

Ayrıca Munis, uyum sınıflarında haftada 25 saat yoğunlaştırılmış Türkçe eğitimi akabinde 5 saat müzik, resim ve beden eğitimi dersleri ile toplam 30 saatlik bir program olduğunu belirtti. Projenin temel hedefinin yabancı çocuklara Türkçe öğretmek olduğunu aktaran Vasıf Munis, "Proje 1 ve 2'nci sınıf öğrencileri hariç yapmış olduğumuz sınavda istediğimiz puanı alamayan öğrencileri kapsıyor. 3'üncü sınıftan 12'nci sınıfa kadar yeterli Türkçe konuşamayan ya da yazamayan bütün yabancı öğrencileri eğitim alıyor" dedi.

Munis, "Amacımız yabancı öğrencilerin Türkçe'yi konuşabilmeleri, yazabilmeleri ve anlayabilmeleridir.  Ancak bu şekilde okullarda aynı sırayı paylaştığımız çocuklarımıza bir faydamız dokunur. Suriyeli çocuklarımız ancak Türkçeyi iyi öğrendiği zaman öğretmenlerimizden bir şeyler öğrenebilir. O yüzden temel hedefimiz Türkçe'yi bu çocuklarımıza öğretmek" ifadelerini kullandı.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2