Ceviz Hasadı Başladı

Gaziantep'te ceviz hasadı başladı. Çetin çıkan cevizler sırık olarak adlandırılan sopalarla dalından düşürülerek sabahın ilk ışıklarından akşam saatlerine yoğun tempolu çalışmayla toplanıyor.

Ceviz Hasadı Başladı

Şehitkamil Boynu köyündeki ceviz bahçelerinde, hasat dönemi başladı. Sabah sabah saat 07: 00 sularında ceviz bahçelerinde hazır olan işçiler, önce ağaçlara çıkıp ceviz dallarını sallayarak, yerdeki sergilere döküyor. Çetin cevizleri ise işçiler ellerindeki uzun sırıklar ile dallara vurarak, yere düşürüyor.

Cevizler ağaç diplerinden ise kadın işçiler tarafından toplanarak kovalara konuluyor.

Ceviz toplayan işçilerin çavuşu 65 yaşındaki Senem Kaya, "16 yıldır işçi çavuşluğu yapıyorum. Yılın farklı dönemlerinde tütün, elma, ceviz gibi farklı ürünleri için sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz. Bahçelerde hasadı topluyoruz" dedi.

Günlük 80 TL yevmiye alan işçiler, sabah başladığı mesaiye ise akşam saat 16: 00'ya kadar devam ediyor.

Toplanan cevizler  üreticileri tarafından tanesi 20 kuruşa yada kilosu 10 TL'den satılıyor. Elektrik mühendisi olmasına rağmen baba yadigarı ceviz bahçesinden vazgeçemediğini söyleyen tarla sahibi Bayram Boynu, hasadın da fiyatın da düşük olduğunu anlattı. Bayram Boynu, " 25 dönümlük bir arazide ekili ceviz ağaçlarım var. İki yılda bir ürün alabiliyoruz. Eylül 10 gibi ceviz hasadına başlanılır. Ürünlerimiz pazarda çok ucuza gidiyor. Zaten masrafımız var. Aldığımız verimde düşük" diye konuştu.

Gaziantep Haberleri

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2