Pamukta Rekolte Düştü

İslahiye'de pamuk hasadı, bazı yerlerinde mevsimlik işçiler, bazı bölgelerinde ise makinelerle gerçekleştiriliyor. Üreticiler önceki yıla göre pamuk ekim masraflarının iki kat arttığını ifade ederken rekoltenin de düşük olmasının hüznünü yaşıyor.

Pamukta Rekolte Düştü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki en verimli yerler arasında olan Gaziantep İslahiye Ovası'nda 5 bin dönümde ekili bulunan pamuğun hasadına başlandı. Kimi üreticiler mevsimlik işçilerin yardımıyla kimileri ise biçer döverler yardımıyla tarladaki pamuğu topluyor.

Tarlada sabahın erken saatlerinde kalkan işçiler, akşam saat 17: 00'ye kadar çalışıyor. Günlük 100 kilogram pamuk toplayabilen işçilerin yevmiyesi ise günlük 50 TL oluyor. Biçerdöverlerin dönüş ve manevra kabiliyetinin bulunmadığı bölgelerdeki pamukları toplayan işçilerden sonra ise hazırlanan pamuk tarlalarına makineler giriyor, makinelerin saatler süren çalışmaları ile tonlarca pamuk toplanarak, depolara gönderiliyor.

Konya'daki Selçuk üniversitesinde 2 yıllık Maliye Bölümü mezunu olan Ayşegül Aslan, KPSS'de aldığı puanlar yetmeyince herhangi bir bölüme atanamadı. 3 yıldır atanmayı bekleyen genç kız, ailesi ile birlikte günlük 50 TL yevmiye ile pamuk toplayarak, aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Toplamda bulunan 4 bin dönüm arazinin bin 300 dönümüne pamuk ektiğini söyleyen üretici Cahit Köse, bu yıl önceki dönemlere göre yakıt, gübre gibi masraflarının iki kat arttığını buna karşılık ise rekoltenin önceki yıllara göre hemen hemen yarı yarıya düştüğünü ifade etti. Köse, "Maliyetimizi geçen yıllarla kıyasladığımızda yakıt iki kat, gübre iki kat arttı. Verime baktığımızda ise geçen yıl dönüme 500 yada 600 kilo verim alırken bu yıl ise bu verim 250 kiloya düştü. Pamuğun kilosu geçen yıl 4 bin TL'ydi. Bu yıl ise 3 bin 200 TL. Satış fiyatları da düştü. Ancak Çukobirlik yada esnaflar 3 bin 500 gibi bir rakam telaffuz ediyorlar. Bütün bunlara rağmen atalarımız ve dedelerimizden gördüğümüz gibi pamuk ekimine önem veriyoruz. Her şeye rağmen pamuk bizim olmazsa olmazımızdır" diye konuştu.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2