Şeker Pancarı Hasadı Başladı

Şeker pancarı üreticileri yüksek rekolte sevinci yaşarken, maliyetinden yakındı.

Şeker Pancarı Hasadı Başladı

Nurdağı ve İslahiye'de şeker pancarı hasadına başlandı. Tarladan traktör yardımı ile toplanan şeker pancarları, sapından ayrılarak kamyona yükleniyor. Şeker pancarları kamyonlarla Gaziantep'ten Malatya'ya götürülüp buradaki şeker fabrikasına bırakılıyor.

Bu yıl yüksek rekolte sevinci yaşayan pancar üreticileri, masraftan dolayı ise dertli. Nurdağı Gözlühöyük köyünde 280 dönüm alana şeker pancarı eken Samet Kömüroğlu, dönüm başına alınan ürün miktarının 10 tonu aştığını ifade ederek, "Pancarı Malatya'daki şeker fabrikasına satıyoruz. Normalde en yüksek alım fiyatı tonu 300 TL, Şeker orana göre bu bölgedeki ürün ise tonu 270-280 TL'den satılıyor. Yaklaşık 280 dönümlük araziye elektrikle birlikte toplam masrafımız 200 bin TL'yi buluyor" diye konuştu.

Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar, Nurdağı'nda 110 bin, İslahiye'de ise 6 bin ton şeker pancarı ekildiğini belirtti.Kemal Belpınar, "Bizler ilçemizde üretilen şeker pancarını Gaziantep'te düzenlenen Gastronomi Festivalinde sergiledik. Ancak Gazianteplilerin Nurdağı'nda şeker pancarı ekildiğini bilmediğini gördük. İslahiye'de ise pancar üretimi önceki yıllara göre azaldı. Bunun da şeker pancarının artan maliyeti, kota bulunmaması gibi nedenlerden çiftçinin bibere yönelmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz" dedi.

Gaziantep Haberleri

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2