Ad, Soyad Değiştirme Uygulamasında En Çok Değiştirilen Ad ve Soyad "Rabiye" ve "Top" Oldu

Mahkeme kararı gözetilmeksizin ad ve soyadın değiştirilmesine imkan sağlayan uygulama kapsamında bugüne kadar 188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi. Uygulamada en çok değiştirilen soyisim 2026 kez "Top" olurken; onu 1023 kez ile "Koyun", 736 kez ile "Satılmış", 716 kez ile "Çakal" soyisimleri takip etti.

Ad, Soyad Değiştirme Uygulamasında En Çok Değiştirilen Ad ve Soyad "Rabiye" ve "Top" Oldu

Ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkân sağlayan uygulama yoğun ilgi gördü. Bugüne kadar 188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti. Bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulama 3 Kasım 2019 tarihinde sona erecek.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyadının değiştirilmesine yönelik talepleri geçen yıl Aralık ayından itibaren ülke genelinde almaya başlamıştı.Bu kapsamda, ülke genelinde il, ilçe nüfus müdürlüklerine ismini düzeltmek, soyadını değiştirmek isteyenler yoğun başvuruda bulundu. Başvurular kapsamında "Top, Koyun, Karpuz, Karabaş, Ördek, Kör, Dana, Çürük, Armut, Davul, Yalak, Kalas, Sıçan, Deli, Koyun, Boynuz, vb." 74 bin 708 kişinin soyadı mahkeme kararı aranmaksızın değiştirildi.

Ayrıca, "Keser/Kevser, Fedme/ Fadime, Erturun/ Ertuğrul, Fiyaz/ Feyyaz, Hebibe/ Habibe, Vurkan/ Furkan, Mesüt/ Mesut, Turğut/ Turgut, Bünyami/ Bünyamin, Birifan/ Berivan, Buğlum/Buğlem, Müzüyen/Müzeyyen, Ristan/Rüstem, Yonis/Yunus, M.Ali/ Mehmet Ali vb. gibi" hatalı yazılan 74 bin 708 kişinin ismi il, ilçe idare kurulu kararı ile bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın düzeltildi.

Kadınlarda en çok düzeltmesi yapılan ad 655 adet ile "RABİYE", 2.026 adet ile "TOP" soyadı olmuştur.

"RABİYE" adını ve "TOP" soyadını takiben; Hava, Esme, Perişan, Sümeyya, Sercan, Firdes, Sadet, Yosma, Şerif adı ve Top, Koyun, Satılmış, Çakal, Çoşkun, Deli, Uğuz, Çıplak, İşik, Kör, Çinar, Kıllı, Kabak, Azgın soyadı kadınlar tarafından en çok düzeltmesi yapılan ad ve soyadı olarak sıralandı.

 Erkeklerde en çok düzeltmesi yapılan ad 409 adet ile "ÜMÜT" adı ve 2.523 adet ile "TOP" soyadı olmuştur. "ÜMÜT" adını ve "TOP" soyadını takiben;
"Yunis, Memet, Abubekir, Serdal, Zekeriye, Çoşkun, Ferat, Gökan, Veysal, Kazim, Koyun, Satılmış, Çakal, Uğuz, Deli, Çıplak, İşik, Çinar, Kör, Azgın, Dana, Kıllı, Çürük, soyadı, erkekler tarafından en çok düzeltmesi yapılan ad ve soyadı olarak sıralandı.

Gaziantep Haber

Haber27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2