Büyükşehir Belediyesi'nden Kurutmalık Üretimine Destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Oğuzeli'de yapılan kurutmalığın tarladan sofraya kadar geçirdiği aşamaları adım adım ele aldı.

Büyükşehir Belediyesi'nden Kurutmalık Üretimine Destek

Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler'in başkanlığında gerçekleşen toplantıda, kurutmalık yapan girişimci kadın çiftçilerin üretimde kilit rol üstlendiği vurgulandı, yerel ürünlerin pazar değerinin artırılmasına dönük çalışmaların yürütülmesinin gerekliliğinin altı çizildi.

"Kadın Çiftçilere Topraktan Pazara Kooperatifleşmeleri Projesi" kapsamında üretilen kurutmalıkların daha hijyenik bir ortamda yetiştirilmesinin önemi vurgulanan toplantı, Celal Özsöyler'in başkanlığında organize edildi.
Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Eğitim Salonu'nda düzenlenen toplantıda, kurutmalık üzerine konuşuldu. Toplantıya, Oğuzeli Kaymakamı Batuhan Bingöl, Oğuzeli İlçe Tarım Müdürü Seyit Ahmet Pınar, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden Ayşe Eskici ve Oğuzeli Belediyesi'ni temsilen Ebru Zorkirişçi katıldı. Kurutmalığın tarladan sofraya gelişine kadar geçen sürecin konuşulduğu toplantıda, kadın çiftçilerin eğitimine önem verilmesine dikkat çekildi. Girişimci kadın çiftçilerin fide dikişinde göstermesi gereken hassasiyetler, sebzenin yetiştirilişi, oyulması ve oyulan sebzelerin hijyenik bir ortamda kurutulması sonunda satışa sunulmasının değerlendirdiği toplanın öneri ve temenni bölümüne geçildi.

Özsöyler, Büyükşehir Belediyesi'nin her zaman üreticinin yanında olduğunu aktararak, yerel ürünlerin tanıtımı, değerlendirilmesi ve ilçelere özgü ürünlere ekonomik bir değer kazandırılması amacıyla her türlü çalışmalara destek vereceklerini belirtti.

Gaziantep Haber

Haber27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2