İşyerlerinde Ücretli Poşet Denetimi

İş yerlerine yönelik ücretli poşet denetimi yapıldı.

İşyerlerinde Ücretli Poşet Denetimi

İş yerlerine yönelik ücretli poşet denetimi yapıldı.

Valiliğin açıklamasına göre, poşet ücretlendirilmesine yönelik esasların uygulanıp uygulanmadığını belirlemek amacıyla, Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan'ın katılımıyla gerçekleştirilen denetimlerde kullanılacak poşetlerin özellikleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Kentte faaliyet gösteren mağaza, market ve diğer satış noktalarında yapılan denetimlerde, satılan poşetlerin faturalara eklenip eklenmediği, barkod, poşetlerin kalitesi, çevreci slogan ve sıfır atık logosunun kullanımı konusunda kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

Denetimlerin ardından  bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında veya tam olarak yerine getirmeyenlere 18 bin 37 lira, geri kazanım katılım payını ödemeyenlere katılım payının yüzde 20 fazlası idari para cezası olarak verileceği belirtildi.

Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, kampanyaya veya promosyona tabi tuttuğu tespit edilenlere ise kanun kapsamında depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 12 lira 37 kuruş idari para cezası verileceği ifade edildi.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2