Mobbinge Uğrayan Talihsiz Öğretmen İntihar Etti

Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep'te 6 katlı apartmanın terasından atlayarak, intihar eden 25 yaşındaki Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı'ya okulda mobbing uygulandığı iddiaları ile ilgili soruşturma başlattı.

Mobbinge Uğrayan Talihsiz Öğretmen İntihar Etti

Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep'te 6 katlı apartmanın terasından atlayarak, intihar eden 25 yaşındaki Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı'ya okulda mobbing uygulandığı iddiaları ile ilgili soruşturma başlattı.

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde oturan Türkçe öğretmeni Saadet Harmacı, nisan ayında Gaziantep 23 Nisan Mahallesi'ndeki Beykent İmam Hatip Ortaokulu'na atandı. Mayıs ayında stajyer öğretmen olarak göreve başlayan Saadet Harmancı, ailesine, okul müdürü ve yardımcısının sürekli kendisine baskı yaptığını söyledi.

Yakın arkadaşlarına ve ailesine durumdan söz eden Harmancı, okul müdürü ve yardımcısının sık sık kendisine ve diğer stajyer öğretmenlere, "Memurluk hayatınız pamuk ipliğine bağlı. Sizi bitiririz" diyerek baskı yaptığını ifade etti.

10 Kasım günü annesi Gönül Harmancı'yla 3 kez görüşen Saadet Harmancı, en son 18.00 sıralarında tekrar arayarak helallik istedi. Annesiyle konuştuktan sonra sosyal medyadan veda niteliğinde paylaşımlar yapan Harmancı, en son saat 21.00 sıralarında mesaj atarak öğrencileri ve arkadaşları ile vedalaştı. 23 Nisan Mahallesinde bulunan bir kafeye gelen Saadet Harmancı, doktor olduğu öğrenilen nişanlısı C.Ö. ile de telefonla görüştükten sonra saat 21.30 sularında 6 katlı binanın en üst katına çıkarak kendisini boşluğa bıraktı.

Beton zemine düşen Harmancı, ağır yaralanırken olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından, Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine kaldırıldı.Harmancı, saat 03.00 sıralarında hayatını kaybetti.Talihsiz Öğretmenin cenazesi yapılan otopsinin ardından geçen salı günü memleketi Emirdağ ilçesi Ağılcık köyünde toprağa verildi.

Saadet Harmancı'nın intiharından önce sosyal medya hesabından "Öğrencilerim haklarını helal etsinler. Gözüm gibi baktım hepsine, üzülmesinler, ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim" paylaşımında bulunduğu belirlendi.

Harmancı sosyal medya hesabından yaptığı başka bir paylaşımda ise "Sevdiğim, seni çok seviyorum. Hani hep söylerdim sen benim doktorumsun, hep öylesin işte, dikkat et kendine. Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine, üzülmesinler, ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim, hep iyi hatırlayın beni, pasta kesmiştik en son, size kırmızı kalpli pastalar bırakıyorum. Diğer öğrencilerime de sözümdü unutmadım, bir gün görüşmek dileğiyle. Allah'a emanet olun, sizi her zaman seven öğretmeniniz Saadet. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım" yazdığı ortaya çıktı.

MEB, mobbing iddialarıyla ilgili olarak Saadet Harmancı'nın görev yaptığı ortaokulda idari soruşturma başlattı. Mobbing iddialarını araştırmak üzere müfettiş görevlendirildi.

Saadet Harmancı'nın halası Derya Harmancı, yeğeninin nişanlısı Ç.Ö.'nün kendisini arayarak "Saadet hap aldı. Hemen ulaşın" dediğini anlattı. Yeğenini 3 defa aradığını ancak her seferinde meşgule aldığını belirten Harmancı, "Dördüncü aramamda cevap verdi. Bana, 'Hala ben gidiyorum' dedi. Sürekli müdür ve müdür yardımcısının kendisine baskı yaptığını söylüyordu. Müdür ve müdür yardımcısı yeğenime sürekli 'Sizin meslek hayatınız burada pamuk ipliğine bağlı' diyormuş. Bunu bize ve arkadaşlarına hep söyledi. Okul idaresi çocuğumuzu ezdi, baskılara dayamadı ve canına kıydı" diye konuştu.

Anne Gönül Harmancı ise okul yönetimi hakkında şikayetçi olduğunu belirtti. Kızının olay günü kendisini arayıp, "Anne hakkını helal et" dediğini belirten anne Harmacı, "Kızım atlamadan 10 dakika önce yine aradı. Bana 'Öğretmenlik hayatımı bitirdiler. Okulda öğrencilerin önünde bana yumruk attılar. Kendisine bağırdım, 'yapma' dedim ama dinletemedim. Yavrum okuldaki baskılardan şikayet ediyordu. Özellikle müdür yardımcısından şikayetçiydi. Sürekli kendisine eziyet ettiğini söylüyordu. Hepsinden şikayetçiyiz" dedi.

Gaziantep Haber

Haber27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2