Moringa Oleifera İçin Hasat Zamanı

Nurdağı'nda yetiştirilen ve "mucize bitki" olarak bilinen "Moringa Oleifera"nın hasadına başlandı.

Moringa Oleifera İçin Hasat Zamanı

Gaziantep Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi Nurdağı Meslek Yüksekokulu ve Nurdağı Belediyesinin destek verdiği projeyle Gözlühüyük Mahallesi'nde ekilen bitkinin hasadı kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Bitkinin pazarlanması için kurulan Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi'nin Başkanı Sevgi Kütüz, hasadın 20 gün süreceğini ve bu yıl daha fazla verim beklediklerini ifade etti. Kütüz, "50 dönüm arazimiz var. 60 tona yakın yaş rekolte bekliyoruz." diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Ercan ise gıda, kozmetikte, hayvancılık ve sanayide kullanılan bitkinin ilaç sektöründe de kullanılması için girişimde bulunduklarını belirtti.

Daha önce bu bitkiden şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerinin üretildiğini söyleyen Ercan, "Gaziantep Üniversitesi ve kadın kooperatifimizle beraber tescil başvurularına başladık. ve tohum tescilini ilk olarak aldık." dedi.

Nurdağı Belediyesi Başkanı Ökkeş Kavak da projeye destek verenlere teşekkür etti ve ürünün daha fazla kullanılabilir hale getirilmesi için belediye olarak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Gaziantep Haber

Haber27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2