Atık Ağaç Parçalarından Sanat Eserine

İslahiye'de yaşayan emekli gümrük memuru Halil Sungur, doğadan topladığı atık ağaç parçalarını marifetli elleri ile sanat eserine dönüştürerek süs eşyası olarak kullanılmasını sağlıyor

Atık Ağaç Parçalarından Sanat Eserine

Gaziantep İslahiye İlçesi Çerçili mahallesinde yaşamını sürdüren 72 yaşındaki emekli gümrük memuru Halil Sungur, doğada selin yağmurun çamurun getirdiği odun ve ağaç parçalarına şekil vererek, çeşitli figürlere dönüştürüyor. Halil Sungur, görevi boyunca topladığı taşları da boyayarak ortaya farklı bir süs eşyası çıkarıyor. Evinin iki odasına kurduğu atölyesinde çalışan Sungur yaptığı eserleri ile misafirlerin beğenisini topluyor.

Uzun bir süre Gümrük memurluğu yapan Sungur, ağaç işlemeciliğine merakıyla doğadan topladığı veya atılmış haldeki işlenmiş ağaç parçalarını toplayarak dekoratif ürünler hazırlamaya başladı.

Kullanılmayan tahta,odun parçalarına hayalindeki şekilleri veren Sungur, "Tahta parçalarını işleyerek, çiçeklik, sehpa, abajur,dibek, kabartma mutfak eşyaları gibi birçok dekoratif ürüne dönüştürüyorum. Hayal ettiğim her şeyi yapabiliyorum. Yani ahşabı adeta hayallerimle süslüyorum. Yolda bulduğum tahta,ağaç dalı, ne bulursam onu evime getiririm. Sonra bu ağaç parçasına bakarım, neye benzetirsen hemen o şekli belirginleştirmek için çalışmaya başlarım  ve hayalimdeki figürleri oluştururum" dedi.

Yakınlarının ve çevresindeki insanların sürekli kendisine yaptığı ürünleri satması konusunda telkinlerde bulunmasına rağmen işi ticarete dönüştürmediğini anlatan Halil Sungur, eserlerini şu ana kadar sadece evinde sergilediğini imkanı olursa tüm sanatseverlerin görebileceği bir sergide ürünlerini görücüye çıkartmak istediğini ifade etti.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2