"Bir Başka Gaziantep" Okurlarıyla Buluştu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından okurlarla buluşturulan "Bir Başka Gaziantep" adlı eser zengin içeriği ve gezi yazılarıyla benzersiz bir okuma keyfi sunuyor.

"Bir Başka Gaziantep" Okurlarıyla Buluştu

Büyükşehir Belediyesi Gazi Kültür AŞ tarafından basımı gerçekleştirilen Dr. Rıfat Ergeç'in gezi yazısı temalı "Bir Başka Gaziantep"  kitap çalışması, Hasan Yelken'in eşsiz fotoğraflarıyla bütünlük oluşturdu.

Kitapta, Gaziantep'in ilk çağlardaki tarihi, arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan bilgileri, değişik medeniyetlere ait antika eserleri ve Osmanlı dönemi mimari eserleri üzerinde duruldu.

Ayrıca Gaziantep'in kanyonları, mağaraları ve yeraltı yerleşim yerleri fotoğraflarla desteklendi. Tarihi mekanlardan mesire yerlerine, yaylalardan şehir merkezine, pek çok konu ayrıntıı bir şekilde ele alındı.

Gazi Kültür AŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Yakar, 'Bir Başka Gaziantep'in birçok kitaba ilham kaynağı olduğunu ifade etti. "Bir Başka Gaziantep" adlı kitabı daha önce yayımladıklarını da belirten H.İbrahim Yakar, "Son dönemlerde Gaziantep'te tarihi ve turistik alanların ön plana çıkmasıyla birlikte 'Bir Başka Gaziantep' adlı kitabın tanıtımını bir kez daha öne çıkardık. Gazi Kültür AŞ olarak şu ana kadar Gaziantep'in tarihi, kültürü, edebiyatı, sanatı, coğrafyası ve turizmiyle ilgili 32 tane kitap yayımladık. 3 tane de hali hazırda yayımlanmayı bekleyen kitabımız var. Gaziantep'in şu andaki durumunu geçmiş dönemlerden alıp geleceğe aktarmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. 'Bir Başka Gaziantep' kitabı ilk yayımladığımız kitaplar arasında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere o kadar farklı değerlere sahip bir kentte yaşıyoruz ki biz bu kültürleri ve tarihi birikimi bir arada tutmak amacıyla 'Bir Başka Gaziantep' adlı kitabı kentimiz için çok gerekli gördük. Kitapta, Gaziantep'in çevresinde bulunan arkeolojik eserlerden, tarihi eserlerden ve doğal güzelliklerinden hareketle pek çok önemli eseri bir araya getirdik. Daha sonra 'Bir Başka Gaziantep' kitabında bölüm olarak ayırmış olduğumuz çoğu başlık bilgi açısından çok zengin bir kaynağa sahip olduğu için bazı başlıklardan yeni kitaplar oluşturduk ve yayımladık" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Gazi Kültür AŞ tarafından yayımlanan  "Bir Başka Gaziantep", Zeugma Müzesi ve Arkeoloji Müzesi mağazalarında satışa sunuldu.

Gaziantep Haber

Haber27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2