"Gaziantep Tanıtım Günleri" Etkinliği Devam Ediyor

Bursa Gaziantepliler Derneği tarafından düzenlenen "Gaziantep Tanıtım Günleri" etkinliği devam ediyor.

"Gaziantep Tanıtım Günleri" Etkinliği Devam Ediyor

Çarşamba Pazarpark'da gerçekleştirilen etkinlikte, gastronomi şehrinin birbirinden özel lezzetlerinin yanı sıra sedefçilik, bakırcılık, yemenicilik gibi şehre has el sanatlarının ürünleri satışa sunuldu.

Gaziantep'in lezzetlerini tatma şansı yakalayan katılımcılar, stantları ziyaret ederek yörenin kültürünü yakından görme fırsatı buldu.

Bursa Gaziantepliler Derneği Başkanı Bilal Şengüloğlu, etkinliğin Bursa'da düzenlenmesi için birkaç yıldır çalıştıklarını anlattı.

Etkinliğin sadece yiyecek yönüyle hayata geçirilmediğini söyleyen Bilal Şengüloğlu, "Amacımız Gaziantep'i, tarihi, kültürü, el sanatları, esnafı ve yemekleriyle özellikle 2016 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na giren şehrin mutfağını burada tanıtmak bizlerin, kültür elçilerinin görevi oldu. Bizi, Gaziantep'i, Bursa'da 4 gün boyunca tanıtmak için böyle bir etkinlik düzenledik. İçinde yöresel halk oyunları, el sanatları, yemek ve baklava yeme yarışmalarının olduğu bir etkinlik. Bursalılara, Bursa'da yaşayan insanlarımıza, hemşehrilerimize Gaziantep'i tanıtmak, yaşatmak ve ilgi uyandırarak şehri görmelerini sağlamak adına böyle bir faaliyet yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bilal Şengüloğlu, kültür elçisi olarak Bursa'yı da Gaziantep'te tanıtmak gibi bir sorumluluklarının olduğunu belirterek, "Biz bu misyonu üstlendik. İnşallah gerek Gaziantep'te düzenlenen Gastrofest'te gerekse ilkbahar da yapmayı planladığımız etkinlikte, Bursa'yı da Gaziantep'te tanıtacağız." dedi.

Şengüloğlu, Gaziantep Tanıtım Günleri'nde yaklaşık 50 standın açıldığını söylerken, "Burada yemek firmalarımız var. Bunun yanı sıra sedefçilik, yemenicilik, 'Antep işi' dediğimiz nakış örgü, bakırcıdan tutalım da turşuluk sebzesine, baklavası, katmerine kadar, Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü'nün de burada bizimle olduğu farklı bir çok unsuru bir araya getirmeye çalıştık." diye konuştu.

Etkinlik, yarın yani 29 Eylül'de sona erecek.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2