Kilim Üretip Dünyanın Öbür Ucuna Gönderiyor

Gaziantep kilim dokumasının son temsilcisi Yaşar Elbir, 3 metrekarelik dükkanında ürettiği kilimleri Amerika'ya kadar gönderiyor.

Kilim Üretip Dünyanın Öbür Ucuna Gönderiyor

Gaziantep'te yaşayan kilim ustası Yaşar Elbir, eski el tezgahıyla 1995 yılından beri kilim dokuyor. Adına türküler yazılan, kültürümüzde önemli bir yeri olan kilimi, el emeği ile 3 metrekarelik dükkanında üreten Elbir Amerika'ya kadar ihraç ediyor. Kilim dokuma sanatını tek başına ayakta tutmaya çalışan Gaziantepli 77 yaşındaki Yaşar Elbir, eski bir dokuma tezgahıyla farklı desenlerde kilim dokuyarak geçimini de sağlıyor.

Kilimlerin yurt dışına da ihraç edildiğini söyleyen Yaşar Elbir, "1995 yılından beri bu mesleği devam ettirmekteyim. Yaptığım kilimlere talep çoktur. Şu an bu işi yapan çok az kişi kaldı. Bu kilimler yurt dışına çok gidiyor. Renkleri açıktır ve her iki tarafı da kullanılabilir. Burada üretiyorum. İnsanlar gelip buradan alıyorlar. Geçen gün bir arkadaş buradan kilim alarak Amerika'ya gönderdi. Makineler bu kilimleri üretemez çünkü bu el becerisi gerektirir, sanattır" dedi.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2