Tarihi Eser Kaçakçıları Gözaltına Alındı

Nizip'te jandarma ekiplerince tarihi eser kaçakçılarına yapılan operasyonda 4 kişi gözaltına alınırken, 1500 yıllık Kaya mezar odaları bulundu. Müze yetkilileri yaptığı incelemeden sonra bölgede kazı işlemleri başlattı.

Tarihi Eser Kaçakçıları Gözaltına Alındı

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı Gaziantep Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü ve Nizip İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarihi eser kaçakçılığına yönelik Nizip'in Samandöken Mahallesi tarihi Zeugma Bölgesi'nde operasyon düzenledi. Ekipler operasyonda 4 kişiyi gözaltına alırken, mağara, tünel, çeşitli heykel ve figürler tespit ederek buldukları tarihi yapıların gerçekliğini ve ne olduğunun belirlenmesi için Zeugma Müze Müdürlüğü ekiplerinden yardım istedi. Uzman kişiler tarafından yapılan ilk incelemelerde ise yaklaşık roma dönemine ait olduğu tahmin edilen ve tünellerle birbirine açılan mezar odaları, 8 adet Roma dönemine ait heykeller ana kayaya işlenmiş mezara gömülü olan şahıslara steller olduğu tespit edildi.

Bazı bölümlerinin tahrip edildiğini belirleyen Zeugma Müze müdürlüğü ekipleri, yapılan adli işlemlerin ardından bölgede kazı çalışmaları başlatırken, gözaltına alınan 4 şahısta jandarmadaki işlemlerinin ardından Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi .

Gaziantep Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2