65-85 Yaş Gurubu Diyabetlilere Yeni Rehber Hazırlandı

İleri yaşta diyabetliler için yeni endokrinoloji kılavuzu yayınlandı. Rehbere, Amerikan Gerontoloji Derneği, Obezite Derneği ve Avrupa Endokrinoloji Derneği sponsor oldu.

65-85 Yaş Gurubu Diyabetlilere Yeni Rehber Hazırlandı

İleri yaşta diyabetliler için yeni endokrinoloji kılavuzu yayınlandı. Rehbere, Amerikan Gerontoloji Derneği, Obezite Derneği ve Avrupa Endokrinoloji Derneği sponsor oldu. Rehber 65 yaş ve üstü diyabetliler için yazıldı. İçinde şeker düşmesi durumunu takip etme, önleme, tadavi etme, tansiyon ve lipidi yönetme, uzun dönemde yapılması gerekenler ve ileri yaşta tip 1 diyabetin tedavisi gibi konular işleniyor.

New York Mount Icahn Tıp Okulu Komite Başkanı Dr. Derek LeRoith, "Yıllarca ileri yaştaki diyabetlilere gereken dikkati vermedik, çünkü önlerinde fazla zaman olmadığını düşündük. Ancak şimdi biliyoruz ki 65-70 yaşındaki kişiler 80-90 yaşına kadar yaşıyorlar. Unuz dönemde oluşabilecek komplikasyonları önleme konusu özel önem kazandı" dedi: "Düzenli olarak tarama yapmak gerekiyor. İleri yaştaki kişilerde prediyabet ve diyabet gerekli önlemler alınırsa önlenebilir."

Herkesin diyabeti farklı olduğundan bu rehber karar vermeyi kolaylaştıracak ortak fikirler ve geliştirilecek kişisel tedavi yöntemlerini gösteriyor. Altı çizilen nokta; bu hastaların yönetiminin bir ekip çalışması kapsamında yapılmasının önemi...

Chicago, Illinois Northwestern Universitesi Feinberg Tıp Okulu'ndan Dr. Mark E. Molitch, "en önem verdiğiniz husus hipoglisemi yaşanmasını önlemek", diyor. Çünkü "70 yaşındaki bir diyabetli hipoglisemi yaşadığında düşüp kalçasını kırabilir, dolayısıyla bunu önlememiz gerekir. Aynı şekilde tansiyon kontrolünde de aşırıya kaçmamız hastanın yine düşmesine yol açabilir. Bu ayrıntılar diyabetlilerin ilaçlarının ayarlamasında ne kadar dikkatli olunması gerektiğini ortaya koyuyor."

Rehberde kas kaybı, kırılganlık, bilişsel bozukluklar, ilaçların doğru kullanılmasının önemi ve bu konuların ihmalinde karşılaşılabilecek durumlar ile günlük yaşamda yardıma bağımlı olma sorunlarına da yer verilmiş. Ayrıca böbrek ve kalp yetmezliği gibi çok önemli iki başlık da rehberde yer alıyor.

Rehberde yer alan önerilerden bazıları şunlar:
*Hastanelerdeki veya bakımevlerindeki diyabetlilerde hipoglisemiden kaçınmak için önerilen hedef değerler açlık şekeri için 100-140 mg/dL, tokluk şekeri için ise 140-180 mg/dL.
*Hastanelere başvuran ve diyabet tanısı olmayan hastaları saptamak ve takibe almak için rutin olarak HbA1c taraması yapılmalıdır.
*Metformin ve yaşam tarzı değişiklikleriyle hedeflenen kan şekeri değerlerine ulaşmamış hastalarda tedaviye diğer oral veya enjekte edilebilir diyabet ilaçları ve/veya insülin eklenmeli.
*65-85 yaş arasındaki diyabetliler için kardiyovasküler hastalıklar, inme ve ilerleyici kronik böbrek hastalığı riskini azaltmak için hedeflenmesi gereken kan basıncı 140-90 mm Hg olmalı.
*Kan yağlarının yıllık takibi yapılmalıdır.

*Kardiyovasküler hastalık ve buna bağlı ölüm riskini azaltmak için statin tedavisi kullanılmalıdır.
*Statin tedavisi yetersizse diğer tedaviler başlatılmalıdır.
*Açlık trigliseritleri 500 mg/dL'nin üzerinde olanlarda pankreatit riskini azaltmak için fenofibrat ve balık yaşı önerilir.
*Retina hastalığını saptamak için yıllık kapsamlı göz muayeneleri yapılmalıdır.
*Denge ve yürüme problemleri olan diyabetliler ve diyabetik nöropatili hastalar, kırık riskini azaltmak için fizik tedaviye yönlendirilmelidir.
*Diyabetik nöropatisi ve/veya bacak damarlarında tıkanıklığı olanlar ayak ülseri ve/veya bacakta amputasyon riskini azaltmak için, ortopedist veya damar uzmanına yönlendirilmelidir.

Kaynak: Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2