Aplikasyonla Kilo Vermek Zor Değil

ABD'de yapılmış bir çalışma, bir kilo verme programını (aplikasyonunu) uygulayıp yediklerini sisteme giren kişilerin daha iyi sonuç aldıklarını ve gün içinde buradan kendilerini daha sıkı kontrol edebildiklerini ortaya koydu.

Aplikasyonla Kilo Vermek Zor Değil

ABD'de yapılmış bir çalışma, bir kilo verme programını (aplikasyonunu) uygulayıp yediklerini sisteme giren kişilerin daha iyi sonuç aldıklarını ve gün içinde buradan kendilerini daha sıkı kontrol edebildiklerini ortaya koydu. Araştırma, yediklerini izlemenin ne kadar zaman aldığını ve bunun kilo verme ile arasındaki bağı anlamaya odaklanmıştı.

Vermont Universitesi'nden Dr. Jean Harvey ve ekibi altı ay boyunca kilo verme uygulaması kullanan 142 kişiyi takip ettiler. Katılımcılar günde sadece 20 dakika ve hatta daha az bir süre harcayarak ciddi anlamda kilo kaybı yaşadılar. İnternet üzerinden her hafta diyetisyenden destek aldılar ve ilerleme aşamaları kayıt altına alındı.

İlk ayda bu gurup ayrıntıları sisteme yüklemek için günde 23.2 dakika harcadılar, altı ay sonra sistemden kendilerini izleme süreleri 14.6 dakikaya indi. Sonuçlara göre, en başarılı olanlar, kilolarının %10'unu vermişlerdi. Dr. Harvey, insanlara başta külfetli gelen kayıt işlemleri ile ilgili şimdi daha gerçekçi cevaplar verebildiklerini belirtiyor; "Önceden egzersiz ile ilgili süre gerektiğinde haftada 200 dakika gibi bir süre belirtebiliyor ama yediklerini not etmelerine harcayacakları süreyi söyleyemiyorduk. Şimdi söyleyebiliyoruz."

Sisteme aşina oldukça ve pratiğiniz arttıkça hızlanıyor ve daha çok kez veri girişi yaparsanız sonuçlar da o kadar doğru ve kapsamlı oluyor, bu da uygulamada çok zaman harcamanın değil de sık kullanımın etkisini doğruluyor. Kendi kendinizi gözlemlemek başarıda fark yaratıyor. Çünkü kilo verenler, veremeyenlere göre daha motive oluyor. Tabi ki uygulamadan, kendinizi daha çok takip ederseniz daha çok kilo verirsiniz sonucu çıkmıyor.

Kaynak: Journal Obesity

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2