Ayak Bakımınızı İhmal Etmeyin

Başta diyabetliler olmak üzere ayak sağlığı herkes için çok önemlidir. Özellikle diyabetliler, komplikasyon riskini ortadan kaldırmak için bu alanda eğitim almış insanlara başvurmalıdır.

Ayak Bakımınızı İhmal Etmeyin

Başta diyabetliler olmak üzere ayak sağlığı herkes için çok önemlidir. Özellikle diyabetliler, komplikasyon riskini ortadan kaldırmak için bu alanda eğitim almış insanlara başvurmalıdır. ayak sağlığının korunması ve buna bağlı hastalıkların engellenmesi Podoloji adını taşıyan bir birimin alanıdır. Bu alanda üniversitelerde eğitim almış, ayakla ilgili her soruna hâkim podologlar çalışır. Ayaklarınızın bir podolog tarafından kontrolünün, günlük günlük bakımın neleri içereceğini bilmeniz der, kas ve damarlar başta olmak üzere sinir sistemi ve kemik sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Yapılan araştırmalar, düzenli ayak bakımının diyabetlilerde ayaklarda oluşabilecek yaraların açılmasını önemli ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır.

Ülkemizde, ne yazık ki az sayıda podolog ve podoloji birimi bulunmaktadır. Bunların biri de NB Kadıköy Diyabet Hastanesi'dir. Son teknolojik cihazlarla donanımlı Podoloji Polikliniği'nde bu alandaki tüm bakımlar yapılmakta, ülkemizde açılmış bu branşın ilk mezunlarından olan bir podolog çalışmakta; diyabetlilere ve ayaklarında sorun yaşayan herkese hizmet verilmektedir.

Her kişinin ayak problemi kendine özeldir ve sebebi belirlenmeden tedavi edilmeye çalışılması asla uygun değildir. Özellikle ayaklardaki risk durumunun değerlendirilmesi ve diyabetik yara oluşma riskinin azaltılması için her diyabetlinin 6 ay aralıklarla podoloji muayenesi olması gerekir. Diyabetlilerde sertleşmiş ya da kalınlaşmaya başlayan tırnakların göz ardı edilmemesi ileride ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçebilir. Yapısı bozulmuş tırnakları önemsemek gerekir. Çünkü bu durum mantar enfeksiyonlarına daha açık hale gelebilir.

Podoloji polikliniği'nde tırnak mantarları, nasırlar, kalınlaşmış-deforme olmuş-sararmış ya da batan tırnakların bakımından çatlayan topuklara, basma sorunlarınızın tespitinden kişiye özel tabanlık üretimine ayak sağlığına dair her sorunun tedavisi yapılmakta. Podoloji Polikliniği'nde yapılan her işlem özel cihazlar kullanılarak, ağrı ve acı oluşmadan, günlük yaşamı etkilemeyecek şekilde planlanır. Diyabetlileri etkileyen nöropatik değerlendirilmeler için Biothesiometer vibrasyon testi kullanılır.

Kaynak: Türk Diyabet Cemiyeti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2