Büyükşehir'den Anne Adaylarına Destek

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Anneye Süt Bebeğe Can Projesi" ile kentteki anne adaylarına aylık 8 litre süt dağıtılması amaçlanıyor.

Büyükşehir'den Anne Adaylarına Destek

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Anneye Süt Bebeğe Can Projesi" ile kentteki anne adaylarına aylık 8 litre süt dağıtılması amaçlanıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Belediye Meclisi Salonu'ndaki tanıtım toplantısında, hayata geçirdikleri projelerde ve çalışmalarda her zaman insanı merkeze koyduklarını belirtti.

Fatma Şahin, bir yandan çocukların sağlığı açısından önemli olan okul sütü projesi devam ederken, anneler ve bebekleri için de süt dağıtımı projesini hayata geçirmeye amaçladıklarını söyleyerek,

"Her şey anne karnında başlıyor. Anneler doğru beslenemezse bebekler sağlık sorunları yaşayabiliyor. Bu şehirde şu anda yıllık 500 bin ton süt üretiliyor. Süt üreticileri birlik başkanlarını çağırdık, görüştük. Bizim bebeğimizi, gelecek nesillerimizin sağlığını ve annelerimizi korumak için anneye süt, bebeğe can diyerek, bu sütleri ürettik. Sütleri ihtiyacı olan herkesin kapısına ulaştıracak sistemi de kuruyoruz. Kimin süt ihtiyacı varsa Büyükşehir Belediyesi olarak bunu karşılayacağız. Belediye olarak bu kentteki tüm annelerin ve çocuklarının yanındayız." şeklinde konuştu.

Gaziantep Valisi Davut Gül de okula giden çocuklara Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde süt dağıtıldığını anımsatarak, Büyükşehir Belediyesinin başlattığı projenin de en az okul sütü projesi kadar önemli olduğunu ifade etti.

Vali Gül projenin hem bebek ölüm oranlarının azaltılmasına ,hem süt tüketimine hem de Gaziantepli üreticilere katkıda bulunacağını söyleyerek, "Annelere süt dağıtılması projesinin diğer şehirlere de yayılacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan ise projenin önemine değinerek,

"Anne hamilelik döneminde sağlıklı beslenmeli ki doğacak bebek sağlıklı olsun. Gıda takviyelerinden en önemlisi süttür. Süt hem kolay ulaşılabilir hem de anne sağlığı için çok önemdir. Anneye süt verirseniz bebeğin oksijenlenmesini yükseltirsiniz. Süt, anne ve bebek için protein, yağ ve karbonhidrat içerir. Anne adaylarına hamilelik süresince günde en az iki bardak süt içmelerini öneriyoruz. Büyükşehir Belediyesi, tavsiyeden daha da öteye giderek anne adaylarının süte ulaşabilmesi amacıyla bir sistem kurmak için çalışıyor." dedi.

Konuşmaların ardından programa katılan hamile kadınlara süt dağıtıldı.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2