Diyabetlinin Sigarayı Bırakınca Kilo Alması Riskli mi?

Amerikan Kalp Derneği'nin, Yaşam tarzı ve Kargiyometabolik Sağlık Bilimsel Oturumu'nda bu yıl sunulan iki çalışmadan biri, diyabetlilerde sigarayı bırakınca kilo alma endişesinin boş olduğunu, sigarayı bırakmanın buna fazlasıyla değdiğini gösterdi.

Diyabetlinin Sigarayı Bırakınca Kilo Alması Riskli mi?

Amerikan Kalp Derneği'nin, Yaşam tarzı ve Kargiyometabolik Sağlık Bilimsel Oturumu'nda bu yıl sunulan iki çalışmadan biri, diyabetlilerde sigarayı bırakınca kilo alma endişesinin boş olduğunu, sigarayı bırakmanın buna fazlasıyla değdiğini gösterdi. Bir diğeri de sigara içmenin bilişsel fonksiyonları üzerinde sanılandan çok fazla etkisi olduğunu ortaya koydu.

Obezite ve fazla kilo diyabet için risk faktörü olduğu gibi diyabet ve tütün kullanımı da kalp krizi, inme ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklar için en büyük risk faktörü.

Sigarayı bırakma ve kilo alımı ile kardiyovasküler hastalık geliştirme ve/veya ölüm riski arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmada 10.895 erkek ve kadın diyabetli uzun süreli takibe alındı. Araştırmaya göre, sigarayı bırakan ve sonrasında yaklaşık 5 kilo almış diyabetlilerde, diyabetine rağnem sigara içen kişilere kıyasla, kalp krizi, inme ve diğer kardiyovasküler hastalık riskinde artış yoktu. Sigarayı bıraktıktan sonra altı yıl içerisinde kilo almamış kişilerin kardiyovasküler hastalık riski %34, altı yıldan fazla süre bırakanlarda %25, hiç sigara içmemişlerde ise %41 daha azdı. Araştırmanın lideri Dr. Gang Liu, sigarayı bırakan diyabetlilerin kilo almalarının önüne geçmelerinin sağlıklarına çok fayda sağlayacağını belirtti.

İkinci çalışma, genel olarak tütün kullanımı ve bilişsel gerileme üzerindeydi. Bilişsel gerileme; hafıza, muhakeme ve diğer mental fonksiyonların zamanla bozulması anlamına geliyor. Baltimore John Bloomberg Halk Sağlıği Okulu doktora öğrencisi ve araştırma lideri Aozhou Wu bu çalışmayı yeni bir metot geliştirerek gerçekleştirdi; "uzun vadeli araştırmalarda tütün içiminin yarattığı bilişsel gerilemeyi tam olarak ölçmek zor, çünkü sigara içenler bu süre zarfında ya araştırmadan ayrılıyor ya da ömürleri vefa etmiyor." Wu ve ekibi, 4.960 yetişkini beş yıl boyunca hafıza, dil fonksiyonları ve mantıklı düşünme açısından takip ettiler. Hiç sigara kullanmamışlar ile 25 yıl ve üzeri günde bir paket sigara içmiş kişileri karşılaştırdılar. Sonuç: Sigara içenlerde tütünün yarattığı bilişsel zararlar, daha önce kullanılan geleneksel ölçüm metoduyla gözlemlenenden iki kat fazlaydı!

Kaynak: Amerikan Kalp Derneği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2