Gençlere Abur Cuburu Az Tüketmelerini Öğretmek

Dünyada obezite ve tip 2 diyabet oranlarının çocuklarda bile yüksek olması bu konuda mücadelenin önemini ortaya koyuyor.

Gençlere Abur Cuburu Az Tüketmelerini Öğretmek

Dünyada obezite ve tip 2 diyabet oranlarının çocuklarda bile yüksek olması bu konuda mücadelenin önemini ortaya koyuyor. Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu bir ekip kurarak gençlerin, yaşlarına bağlı doğal arzularının gıda seçimlerini nasıl etkilediğini görmek için yeni bir araştırma yaptılar.

Çalışmanın bir bölümünde öğrencilere büyük gıda şirketlerinin tüketicilerini bağımlılık yaratan abur cubur ürünlerini satın almaları için nasıl yönlendirdikleri konusunda bir makale okutuldu. Daha sonra farklı ürün reklamları gösterildi ve görüntüdeki ürünle ilgili doğru sloganlar bulmaları istendi. Bu çalışmada ürünlerin nasıl pazarlandığına dair olumsuz tasvirler güçlendirilmeye çalışıldı.

Çalışma yöneticilerinden Dr. Christopher Bryan, "ürün pazarlaması, kasıtlı olarak abur cubur ürünlerin mutluluk, eğlence duygularıyla ilişkilendirilerek, gençleri duygusal olarak etkilemek için tasarlanmıştır. Biz burada okları pazarlamacılara çevirdik ve büyükler tarafından yönlendirilme gibi gençlerin hoşlanmadığı bazı duyguları kullanan reklam manipülasyonunu ifşa ettik. Daha çok çocuğu uyandırabilirsek, mükemmel olurdu" dedi.

Kafeteryadaki tüketimi tekip edince özellikle genç erkeklerin sağlıklı ürünlere yönelip, gazozlu içecekleri ve abur cubur ürünlerini okuldaki diğer dönemlerine kıyasla %31 daha az satın aldıkları görüldü. Texas Üniversitesi Gelişim Psikolojisi'nden Dr. David Yeager'in dediği gibi bu çalışma delikanlılık çağında hafif dokunuşlu bir müdahale ile davranışların nasıl değiştirilebildiğini gösterdi: "Ergenlik ve gelişim çağının; eğitim, davranış bozukluğu gibi pek çok sosyal sorunun yerleştiği ve sağlıkla ilgili en mükemmel öğütlerin bile etkili olmadığı bir dönem olması göz önüne alınırsa, bu çalışma halk sağlığını geliştirmek için en zorlu sorunların çözümüne giden yolu açmakta."

Kaynak: Nature Human Behavlour

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2