Karbonhidrat Alımını Azalt Diyabetten Kurtul

Güney Amerikalı bir araştırmacı sabah kahvaltıda karbonhidrat alımını azaltmanın tip 2 diyabet kontrolünde faydalı olabileceğini söylüyor.

Karbonhidrat Alımını Azalt Diyabetten Kurtul

Güney Amerikalı bir araştırmacı sabah kahvaltıda karbonhidrat alımını azaltmanın tip 2 diyabet kontrolünde faydalı olabileceğini söylüyor.

British Colombia Üniversitesi'nden Dr. Jonathan Little tip 2 diyabetli kişilere kahvaltıda gevrekli, kızarmış ekmekli yüksek karbonhidrat ürünleri içeren geleneksel kahvaltıdan uzak durmalarını öneriyor. Dr. Little, düşük karbonhidratlı, yağdan zengin beslenmeyi araştırdı ve karbonhidratı az, besleyici bir kahvaltının yüksek karbonhidrat içeren bir kahvaltıyla kıyaslandığında gün boyu kan şekerini daha iyi düzenlediğini ortaya koydu.

Araştırmada tip 2 diyabetli 23 kişiye iki günlük yemek planlaması yapıldı. İlk gün kahvaltıda omlet, ikinci gün se yulaf ezmesi ve meyve verildi. Her iki günün öğle ve akşam yemekleri aynı tutuldu. Katılımcıların kan şekerleri CGM (sürekli ölçüm cihazı) ile gün boyu izlendi. Açlık hissi veya atıştırma ihtiyaçları iki gün boyunca takip edildi.Dr. Little "Kahvaltı sonrası kan şekerinin fırlaması, tip 2 diyabetlilerde sabah belirgin insülin direnci kombinasyonu nedeniyle ve yüksek karbonhidrat içeren gevrek, yulaf ezmesi, kızarmış ekmek, meyve içeren tipik Batılı bir kahvaltı sonrasında oluştu, dedi: "Karbonhidratı kahvaltıda %10'un altına indirerek kahvaltı sonrası yükselmeyi önlemeyi hedefledik. Bu hedefin yanında ayrıca tüm kan şekeri kontrolü dengesinin de daha iyi olduğunu saptamak bize sürprüz oldu. Hepimiz kan şekerinin aşırı dalgalanmasının kan damarlarına, gözlere ve böbreklere zarar verdiğini biliyoruz. Karbonhidratı düşük, yağı zengin kahvaltı, tip 2 diyabette kahvaltı sonrası şeker fırlamasının oluşmasını önleyip diyabetin zararlarından koruyacak pratik ve kolay bir yol olabilir."

Araştırma, düşük karbonhidrat, yüksek yağlı beslenmenin tip 2 diyabet kontrolünde yardımcı olduğunu destekleyen diğer başka araştırmalar ile birlikte yayınlandı.

Kaynak: American Journal of Nutrition

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2