Karbonhidratları Saymayı Biliyor Musunuz?

Karbonhidrat sayımı kan şekeri düzeyini en çok etkileyen karbonhidratlara odaklı, diyabetliler için geliştirilen bir öğün planlama yaklaşımıdır.

Karbonhidratları Saymayı Biliyor Musunuz?

Karbonhidrat sayımı kan şekeri düzeyini en çok etkileyen karbonhidratlara odaklı, diyabetliler için geliştirilen bir öğün planlama yaklaşımıdır. Yöntemin temeli, gündelik hayatta yediğimiz besinlerdeki karbonhidrat miktarlarını tanımaya, bunları insülin ve/veya kullanılan ilaçlar gibi tedavi yöntemlerine göre düzenlemeye, ana ve ara öğünlerde alınan karbonhidrat miktarını hesaplayarak kan şekeri değerlerini yönetmeye dayanır. Karbonhidrat sayımı eğitimi temel, orta ve ileri düzey olarak üç aşamaya ayrılır.

Tip 1 diyabetliler, tip 2 diyabetliler, gestasyonel diyabetliler ancak karbonhidrat sayımını öğrendiklerinde hedef kan şekeri değerlerine ulaşabilirler. Karbonhidrat farkındalığı kazanmak, karbonhidratların kan şekeri değerine etkisini anlamak, karbonhidrat sayımı yöntemini öğrenmek diyabeti iyi yönetmenin esasıdır.

Bu yöntemi öğrenmek diyabetlilere besin seçiminde özgürlük tanıyarak buna göre tedavilerini ve kan şekeri dengelerini yönetmelerini, buna bağlı olarak insülin dozu yapmalarına olanak sağlar. Kan şekeri düzeyinde değişkenliğe neden olan stres, fiziksel aktivite, enfeksiyon vb. gibi durumlarda ayarlama yapmak, böylece kontrolü sağlayabilmek için bu yöntem gereklidir.

NB Kadıköy Diyabet Hastanesi'nde karbonhidrat sayımı ile ilgili eğitim veren iki diyetisyen bulunuyor. Hafta içi 08:30-17:30 arası, hafta sonu ise 08:30-16:00arası çalışıyorlar. Bu yöntem, bazı pratikler ve bilgi beceri kazanma gerektirdiği için normal sürelerde daha uzun zaman alıyor. Diyetisyenler öncelikle kişinin yedikleri besinler, beslenme alışkanlıkları ile kan şekeri düzeylerini değerlendiriyori. Besinlerin içindeki karbonhidrat miktarları, etiket okuma bilgisi gibi hayati konular öğretiliyor. 1-1,5 saatlik görüşmeler içeren karbonhidrat sayımını öğrenmek için dört görüşmeden oluşan bir paketbulunuyor. Kişiye özel bir beceri ve kavrayış gerektiren bu yöntemde dörtlü paket yetersiz kalırsa dört görüşme daha yapılıyor.

Kaynak: Türk Diyabet Cemiyeti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2