Kilo Kaybı Migreni Azaltır mı?

Yeni bir araştırmaya göre çok kilolu olup migren ağrısı çekenler birkaç kilo verdiklerinde ağrıları hafifleyebiliyor.

Kilo Kaybı Migreni Azaltır mı?

Yeni bir araştırmaya göre çok kilolu olup migren ağrısı çekenler birkaç kilo verdiklerinde ağrıları hafifleyebiliyor. Araştırmanın yürütücüsü İtalya Padova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları'ndan Prof. Dr. Claudio Pagano "Kilo ve verdikleri bir ayda yaşanan migren atağı sayısı ve şiddeti azalıyor, atak süresi kısalıyoır." diyor.

Araştırma ekibi 473 migren hastasına ait 10 değişik veriyi inceledi. Analizler, kilo vermenin migren üzerindeki olumlu etkileri, hem yetişkinleri hem çocukları kapsıyor. Diyet ve egzersizle ya da ameliyatla kilo vermiş olma sonuçları değiştirmiyor, önemli olan kilo verme.

Dr. Pagano "Eğer obez iseniz ve migren ağrılarınız varsa, kilo vermeniz aile ve sosyal yaşam kalitenizi iyileştirecek, iş ya da okul hayatınızda üretkenliğiniz artacaktır" derken sağlıkla ilgili diğer hususlarda da dalga etkisi oluşturduğunu belirtiyor. Kilo verme, obezitenin oluşturacağı komplikasyonlar olan diyabet, hipertansiyon, koroner kalp yetmezliği, inme ve solunum yetmezliği gibi hastalıkların da etkisini azaltıyor.

Neden şişmanlık migreni çoğaltıyor? Araştırmacılar nedenin tam net olmadğıını söylüyorlar, ama kronik inflamasyondaki değişim, yağ dokularından salınan bazı proteinler, obeziteden kaynaklanan sağlık sorunları ve psikolojik-davranışsal risk faktörlerindeki değişimler olabilir diye ekliyorlar.

New York Great Neck Northwell Başağrısı Merkezi yöneticisi Dr. Noah Rosen bu yeni araştırmayı inceledi ve başlangıçta kilolu olup olmamanın ya da kilo verme miktarının sonucu ekkisi olmadığı bulgusunu garip buldu. "Kilo vermenin faydalı olduğunu bilmek iyi, ama nedenini ve nasıl en iyi şekilde başarılacağını bilmek daha iyi olurdu" diyor.

Mitchell Roslin, "kilo verme ile baş ağrısı ve migrenin azalacağı sonucu pek de sürpriz sayılmaz. Bir denge sağlandığında her sistem iyiye gider." dedi.

Bu bulgular bir toplantıda sunum olarak paylaşıldı, bu yüzden bilimsel bir dergide yayınlanana kadar bir ön hazırlık gibi değerlendirilmeli.

Kaynak: HealthDay News

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2