Kuruyeşim Tüket Kalp Sağlığını Düzelt

ABD'de yapılan bir araştırma Tüp 2 diyabette ağaçta yetişen kuru yemişleri tüketmenin kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Kuruyeşim Tüket Kalp Sağlığını Düzelt

ABD'de yapılan bir araştırma Tüp 2 diyabette ağaçta yetişen kuru yemişleri tüketmenin kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu. Araştırmayı yapan ekibin kalbe fayda sağladığını belirttiği kuru yemişler şunlar:
Ceviz, badem, kaju, fındık, Antep fıstığı, pikan cevizi, Brezilya fındığı, çam fıstığı.

İki yıllık çalışmada 16.000 kişinin Tüp 2 diyabet tanızı öncesi ve sonrası beslenme alışkanlıkları incelendi. Diyabet başladıktan sonra kuru yemiş tüketimini artıranlarda kalp hastalığı ve inme riskinin %10, kalp hastalığı ya da başka nedenden erken ölümlerin de %25 azaldığı bulgusuna ulaştılar.

Harvard'de yapılan bu çalışmaların sözcüsü Dr. Gang Liu "Bulgularımız ağaçta yetişen kuru yemişlerin diyabette diyete eklenmesiyle kardiyovasküler komplikasyonlar ve prematüre ölümlerin önlenmesindeki yararını kanıtlıyor ve tavsiyelerimiz de bu yönde." dedi.

Araştırmaya göre, sadece haftada bir ilave porsiyon olarak kuru yemiş yemek bile kalp sorunları riskini %3, kalp sorunlarından ölüm riskini ise %6 azaltabiliyor.

Bulgulara rağmen kuru yemişin aşırı tüketilmesi elbette önerilmiyor. Araştırmanın sözcüsü, bir avuç kuru yemişin faydalı olduğunu ama ideal miktarın henüz tam netleşmediğini söylüyor. Bunu anlamak için çok kuru yemiş tüketen toplumlarda bu konuda araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak: Circulation Research Journal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2