Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Diyabet hastaları için kan şekeri kontrolü çok önemli. Özellikle ilerde yaşanması muhtemel organ hasarlarının önüne geçebilmek için hastalar antidiyabetik haplar kullanıyor, ya da insülin hormonunu dışarıdan alıyor.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Diyabet hastaları için kan şekeri kontrolü çok önemli. Özellikle ilerde yaşanması muhtemel organ hasarlarının önüne geçebilmek için hastalar antidiyabetik haplar kullanıyor, ya da insülin hormonunu dışarıdan alıyor. Daha kesin çözüm içinse uygun olan hastalar metabolik cerrahi operasyonlar geçirebiliyor.

Aşağıda sıralayacağımız adı geçen bitkiler kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir. Bu bitkiler tedavi amaçlı olarak kullanılamaz. Dolayısıyla, doktorunuzun verdiği reçeteye harfiyen uymakla birlikte hastalıkla mücadeleyi kan şekerini kontrol etmemize yardım edebilen bitkilerle desteklemeniz mümkün.

Şimdi bu bitkilerden ilk akla gelenlere bir göz atalım.

Keten Tohumu
Kan şekerinin kontrolünde faydası olan en önemli bitkilerden biri keten tohumu. Lifli bitkilerin hepsi bağırsaklarda sindirimin doğru işleyişi açısından faydalıdır. Keten tohumu da yüksek lif içeriği sayesinde bağırsaklardaki sindirimi düzenleyip şeker emilimine yardımcı oluyor.

Fesleğen Yaprağı
Günde iki veya üç defa aç karnına tüketeceğiniz fesleğen yaprağı da kan şekeri kontrolünde faydası olan bitkilerden Fesleğen yaprağı İnsülin duyarlılığının artmasına yardımcı oluyor. Ayrıca stres faktörünü de azaltması, şekerinizin stres yüzünden ekstra yükselmesini önleyebilir.

Yaban Mersini
Şeker kontrolünde faydası olan bir başka bitki de yaban mersini. Son zamanlarda The Journal of Nutrition Yaban Mersini bitkisinin yapraklarının yüksek miktarlarda antosiyanidin içerdiğini ve bunun da glikoz taşınması ve yağ metobolizmasında yer alan çeşitli proteinlerin etkisini artırdığını belirtmiştir. Bu eşsiz özelilk sayesinde Yaban Mersini yaprakları da yüksek olan kan şekerini düşürmek için iyi bir yoldur. Yaban Mersini yapraklarını ezin ve günde yüz gram tüketin.

Badem
Ayrıca gün içerisinde tüketeceğiniz on-oniki badem de kan şekerini düşürmenize yardımcı olabilir.

Neem
Neem isimli başka bir bitkiyi bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Anavatanı Hindistan olan bu bitki hücre bazında insülin duyarlılığını artırır. Yapraklarını ezerek suyunu içmeniz faydalı olacaktır.

Acı Kabak
Acı Kabak çok ilginç bir şekilde kan şekeri kontrolünüzü sağlayabilir. Acı Kabak insüline çok benzeyen bir molekül olan insülin plipeptitP bakımından zengindir. Üç günde bir içeceğiniz Acı Kabak suyu kan şekeri kontrolüne faydası olacaktır.

Yeşil Çay
Yeşil çaya gelince, permente edilmez ve Folipenolce yüksektir. Folifenol kan şekerinin salınımını kontrol etmeye yardımcı olan ve vücudun insülini daha iyi kullanmasını sağlayan güçlü bir antioksidan ve hipoglisemik bir bileşiktir. Öğünlerinizden önce bir bardak tüketin.

Tüketeceğiniz bitkileri diyetisyeninize veya doktorunuza mutlaka danışın.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2