Tip 2 Diyabet Riski Taşıyanlar İçin Besin Takviyesi Çalışması

Prediyabetlilerde besin takviyesinin kan şekeri seviyesine ne gibi etki yaptığını anlamak için bir çalışma başlatıldı.

Tip 2 Diyabet Riski Taşıyanlar İçin Besin Takviyesi Çalışması

Prediyabetlilerde besin takviyesinin kan şekeri seviyesine ne gibi etki yaptığını anlamak için bir çalışma başlatıldı. 15. yüzyılda kurulmuş olan, İskoçya'nın en eski üçüncü Üniversitesi Aberdeen Üniversitesi'nde yürütülen araştırmanın amacı, diyabet riski taşıyan kişilerde bir tür yaban mersini (bilberry) ve üzüm çekirdeği özütünün kan şekeri ve kolestrolü düşürme etkisini keşfetmek. Araştırmacılar aynı zamanda cinsiyet, yaş, kilo, genler ve yaşam tarzı gibi diğer faktörlerin, bu gıda takviyelerinde etkisini de anlamaya çalışıyorlar.

Üzüm çekirdeği özütü güçlü bir antioksidan olarak biliniyor. éBilberry" ise "blueberry" denilen yaban mersini türünden biraz daha farklı içeriğe sahip; glokom, katarakt, göz kuruluğu gibi göze ilişkin tedavilerde, tıbbi ilaçlarda kullanılıyor.

Araştırma ekibi Beden Kitle İndeksi (BKİ) 28 ve üzeri olan 45 yaş ve üzeri sağlıklı veya tip 2 diyabet riski taşıyan kişileri inceliyor. İskoçya'da her 25 kişiden biri diyabetten etkileniyor. Bunun %87'si tip 2 diyabetli ve tip 2 diyabetli sayısı hızlı bir şekilde artıyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başı Dr. Baukje de Roos "Tip 2 diyabet kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörü olduğundan, erken evrede önleyebilmek çok mühim." diyor ve ekliyor: "Bu araştırmayla kandaki glukoz ve lipit belirleyicilerini iyileştirerek tip 2 diyabetin başlamasını önlemeyi veya ötelemeyi umuyoruz."

Kaynak: Türk Diyabet Cemiyeti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2