Toplumda Hipoglisemi İle İlgili Farkındalık Oluşturulmalı

İngiltere'nin doğusunda, Cambridgeshire'de bir kadının yaşadığı sorun, hipoglisemisi geçiren diyabetlilere halen dünyanın pek çok yerinde bilinçsizce davranıldığını ortaya koydu.

Toplumda Hipoglisemi İle İlgili Farkındalık Oluşturulmalı

İngiltere'nin doğusunda, Cambridgeshire'de bir kadının yaşadığı sorun, hipoglisemisi geçiren diyabetlilere halen dünyanın pek çok yerinde bilinçsizce davranıldığını ortaya koydu. 23 yıldır tip 1 diyabetli olan ve çocuklarıyla bir oyun alanına giden Brooke Ashton, yanında görütdüğü şekerli içeceği kan şekeri çok düşerse yükseltmek için içmesi gerektiğini anlatsa da görevliyi ikna edemedi. Elindeki içeceğin oyun merkezinde elinden alınmak istenmesi üzerine hipoglisemi hakkında farkındalık oluşturulmasını istedi. "Hipoglisemi esnasında terliyorum, endişeli ve aklım karışık oluyor, özelilkle çocuklarım yanımdayken daha da endişeleniyorum" diyen Ashton bir çağrı yaptı: "Yemek servisi sırasında paltomun cebindeki kola şişesini fark eden görevli, dışarıdan içecek getirilmemesi ve gerekirse oradan satın alınabileceğini söyledi. Diyabetli olduğumu belirtmeme, insülin kalemlerimi göstermeme rağmen bunun onu ilgilendirmediğini ve yasak olduğu konusunda diretti. Çocuklar yanımda olduğu için kavga çıkarmak istemedim, zaten bu yolla istediğim cevapları alamayacaktım. Orada içecek satın almak mümkün olsa da, hipoglisemi anında her saniyenin önemi düşünüldüğünde zaman kaybetmek durumunuzu ağırlaştırabilir. Ayrıca bir yerlerden şekerli içecek peşine düşmek tip 1 diyabetli kişiye fazladan stres yükler, elinin altında bulundurmak daha güvenlidir. Tip 1 diyabet ile yaşamasını, başa çıkmayı öğrenseniz de böyle güçlükler çıkarılması hayatınızı daha da zorlaştırıyor."

Tip 1 diyabetliler, bir mekânda hipoglisemi yaşadıklarında garsonlar, görevliler tarafından hemen hemen tüm dünyada ciddiye alınma sorunları yaşıyor. Acil denmesine rağmen, istenen şekerli içeceğin gelmesi gecikiyor, başında yakalanmış hipoglisemi beklemeyle ağırlaşıyor. Oysa tip 1 diyabetli için hipoglisemi hemen müdahale edilmesi gereken bir durum. Toplumların, diyabet ve hipoglisemi konusunda acilen bilinçlenmeleri ve/veya kamusal duyurularla bilinçlendirilmeleri gerekiyor.

Kaynak: diabetes.co.uk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2