Google'dan Aradıklarını Söyleyip Firmaları Dolandırıyorlar

Teknolojik firmaların başı teknolojik hırsızlarla dertte.

Google'dan Aradıklarını Söyleyip Firmaları Dolandırıyorlar

Kendilerini Google'dan aradıklarını belirten dolandırıcılar, ülke genelindeki teknolojiyi yakından firmaları hedef aldı. Firma yetkililerini arayan dolandırıcılar, haritaların güncellenmesi gerektiği ve böylece yer göstermenin sabitleşeceğini söyleyerek, 200 ila 500 TL arasında bir ücret talep ediyor.

Gaziantep'te Google Maps'de yer işareti bulunan firma yetkililerini arayan dolandırıcılar, kendilerinin Google adına aradıklarını söyleyerek 200 ila 500 TL arasında para talep ediyor. Özellikle Google'nin haritalar uygulamasında firmaların bundan sonra da görülebilmesi için güncelleme gerektiğini anlatan şahıslar, aksi takdirde haritalardaki yer göstermelerinin silineceği yalanını söylüyor. Türkiye'nin bir çok bölgesinde onlarca kişiyi aradıkları öğrenilen dolandırıcılar, telefonla görüşerek ikna ettikleri kişileri, ömür boyunca farkına varmayacakları düzenleme yalanı ile dolandırıyor.

Gaziantep'te bir baklava firmasının sahibi ve yetkililerini arayan dolandırıcılar, karşı taraftaki kişilerin uyanıklığı karşısında ne yapacaklarını bilemedi. Google'dan aradığını söyleyen ilk şahıs, Hamido Baklava'nın sahibi Hamit Yıldız'ın uyanıklığı üzerine ise sorulara cevap veremeyerek, telefonu kapatmakta çareyi buldu. Daha sonra arayan kişiler de Yıldız'ın uyanıklığı ile telefonlarını kapatmak zorunda kaldı. Hamido baklavanın muhasebecisi Erşan Terkin, firmalarından 210 TL istediklerini söyleyerek "Son günlerde sürekli olarak Google haritalardan arıyoruz diye bizi aradılar. İlk sırada gözükeceksiniz adresiniz gözükmüyor diyerek bizden para koparmaya çalışıyorlar. Ama biz bu konuda Google'ın hizmetinin ücretsiz olduğunu bildiğimiz için kendilerine hiçbir ücret ödemeyeceklerini söylüyoruz ama farklı farklı numaralardan tekrar arıyorlar. Bu konuda ses kaydı aldık. Vatandaşlarımızdan bunlara asla itibar etmemelerini istiyorum" dedi

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde telefonda ikna yada gönderilen Google logolu zarf yöntemi ile firma sahiplerinin dolandırılmaya çalışıldığı belirlendi. Firma ve iş yeri sahipleri, çeşitli uyarılarda vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı.

Benzer şikayetleri aldıklarını belirten Digital Pazarlama Uzmanı ve Bilgisayar Mühendisi Serkan Atakan, Google'nin zarf yada telefon ile arama gibi yöntemlerle para istemediğini söyledi. Bu tür dolandırıcıların çoğaldığını aktaran Serkan Atakan, "Google'nin hiçbir şekilde ücretli bir harita uygulaması bulunmuyor. Bir yerin daha rahat bulunması için Google'nin kendi sunduğu bir servistir. Bunun için ücret verilmez. Vatandaşın bu konularda bilgi sahibi olmadığını bilen dolandırıcılar, bazı vatandaşları arayarak para talep ediyor. Vatandaşlarımızın kesinlikle bu telefonlara itibar etmemesi gerekiyor. Google bu konuda şu ana kadar kimseyi aramamıştır. Türkiye'de bu konuda çok mağdur var. Beni bile arayıp dolandırmak istediler" diye konuştu.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2