Büyükşehir Belediyesi'nden Kuduz Uyarısı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından "Dünya Kuduz Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikle kuduz hastalığına dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi'nden Kuduz Uyarısı

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından "Dünya Kuduz Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikle kuduz hastalığına dikkat çekti.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde, Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nca yapılan Dünya Kuduz Günü etkinliğine Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay, Gaziantep Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet İnce, Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılışında konuşan Celal Özsöyler, kuduz hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurgulayarak "Kuduz hastalığının özellikle kedi, köpek, tilki ve kurt gibi hayvanlardan bulaştığı görülmektedir. Bu hayvanlar tarafından ısırılmanız durumunda derhal tedavi olmak için hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Gaziantep Hayvanat Bahçesi Köpek Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yürüttüğümüz çalışmalarla kuduz hastalığının önüne geçmeye çalışıyoruz. Gaziantep'in 9 ilçe ve 600 köyde bulunan kedi ve köpekleri toplayarak barınağımıza getiriyoruz, hayvanları tahaffuzhaneye alıyoruz. Burada hayvanları cinsiyetlerine göre ayırıyoruz, bu hayvanları kısırlaştırıyoruz. Hayvanların kuduz aşılarını, karma aşılarını yapıyoruz. Topladığımız hayvanları şehrin 20 noktasında bulunan hayvan besleme bölgesine ulaştırıyoruz. Her yıl düzenli olarak hayvanları rutin sağlık işleminden geçiriyoruz. Aşılarını takip ediyoruz" diye konuştu.

Gaziantep Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet İnce ise her yıl 55 bin insanın kuduz hastalığına yakalandığını ifade ederek, "Kuduz hastalığı hayatımızın tehlike noktaları arasında yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Kuduz Hastalığı Günü'nün destek görmesi önemli bir yaklaşımdır. Kuduz hastalığı kurt, köpek ve tilki gibi yabani hayvanlarda görülmesinin yanı sıra bu hastalık, evcil keçi ve sığır gibi hayvanlarda da gözlemlenmiştir. Bu hayvanlardan elde edilen sütle kuduz hastalığının insanlara buluşma ihtimali yüksektir. Böyle risklerin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirlerin sorumlu merciler tarafından alınması gerekiyor. Aksi takdirde belirtiler ortaya çıktıktan sonra bu hastalık ölümcüldür. Eğer kuduz hastalığı bir insana bulaşmışsa hastalık bulaşan kişinin 15 dakika boyunca yara yerini yıkaması, aşıların ve anti serumların yapılmasıyla hastalıktan kurtulabiliriz" dedi.

Konuşmaların ardından yavru köpekleri seven öğrencilerin günün anısına çekildikleri hatıra fotoğrafı ile program son buldu.

Gaziantep Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2