Devlet Desteğiyle Kurduğu Mantar Tesisiyle Kendi İşinin Patronu Oldu

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde ev kadını Meral Demir, devletten aldığı 30 bin liralık hibe desteği ile evinin bahçesinde istiridye mantarı tesisi kurdu. Demir, ortalama iki günde bir 15-20 kilo civarında mantarı hasat ederek kilosunu 15 liradan satışa sunuyor.

Devlet Desteğiyle Kurduğu Mantar Tesisiyle Kendi İşinin Patronu Oldu

Gaziantep'te yaşayan Meral Demir, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor " projesi kapsamında aldığı hibeyle evinin bahçesinde kurduğu serada istiridye mantarı üretmeye başladı.

İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Boğaziçi Mahallesinde yaşayan Meral Demir (44), Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteğiyle başlatılan proje kapsamında 30 bin lira hibe almaya hak kazandı.

Eşinin de desteğiyle evinin bahçesindeki 100 metrekarelik alanda mantar üretimi için sera kuran Demir, ücretsiz verilen kompost ile istiridye mantarı üretmeye başladı.

Daha önce de mantar üretimi konusunda deneyimi olduğunu söyleyen Demir, aldığı hibeyle üretim yaptığını ve aile bütçesine katkı sağladığını belirterek, bundan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Ortalama iki günde bir 15-20 kilo civarında mantarı hasat ederek kilosunu 15 liradan satışa sunduğunu aktaran Demir, "Çok şükür ekmeğimizi evimizin masraflarını çıkartıyoruz." diye konuştu.

Gaziantep Haber

Haber27

YORUM EKLE

banner3

banner2