Polis Memuru Avrupa'da Sergi Açmayı Hedefliyor

Gaziantep'te görevli polis memuru, gündüz polislik mesleğini icra ederken, geceleri de evinde resim yapıyor.

Polis Memuru Avrupa'da Sergi Açmayı Hedefliyor

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Sedat Fırat, yaptığı resimlerle dikkatleri üzerine çekiyor. Gündüzleri polislik mesleğini icra eden evli ve 1 çocuk babası Fırat, 10 yıl önce başlayan resim tutkusunu geliştirerek profesyonel resimler yapıyor. 16 yıllık polis memuru olan 37 yaşındaki Fırat, evinin bir bölümünü resim atölyesine çevirerek, tuvaller üzerinde sanat eserleri üretiyor. Fırat yaptığı resimleri Ankara, Eskişehir ve İstanbul'da sergiliyor.

Mesai saatleri içerisinde görevini titizlikle yürüten polis memuru Fırat, gün içerisinde araç uygulamaları ve trafik tanzim çalışmaları yapıyor, kent trafiğini rahatlatmak için mesai arkadaşlarıyla var gücüyle çalışıyor. Motorize ekiplerde görev alan Fırat, vatandaşın trafikte güvenli şekilde seyretmeleri için de sürücülere uyarılarda bulunuyor.

Gaziantep'e yeni atanan Fırat, polislik mesleğini sevdiğini ifade ederek, "Gündüz yoğun bir iş temposunda görevimi yerine getirmeye çalışıyorum. Polislik mesleğini de ayrıca çok seviyorum. Arta kalan boş zamanlarımda kendi atölyemde kendimi resme adadım. Soyut resimler üzerine daha çok çalışmalar yapıyorum. Çeşitli kişisel ve karma sergilerde bulundum. Resim yaparken kendimi bambaşka bir dünyadaymışım gibi hissediyorum. Bu konuda bana ilham veren işim, eşim, çocuğum, evim, bulunduğum ve yaşadığım şehirler çok önemli. Bunların da bana artısı oluyor" diye konuştu.

İşte yaşadığı olayları tuvallere yansıttığını anlatan polis memuru Fırat, "Bazen işte yaşadığım olumlu veya olumsuz bir olay, aklımda hemen bir tuvale yansıyor. O durumu hemen not defterime taslağını hazırlayıp, daha sonra evde tuvale çiziyorum. Resim yapmak çocukluğumdan beri olan bir durum. Küçükken kağıt bulursam kağıt, duvar bulursam duvara, taşa bile resim çizdiğim olmuştur. O zamanki imkanlar şuan ki gibi boyalar, tuvaller, fırçalar o kadar fazla olmadığı için şuan kendimi keşfettiğim için imkanlar da bu doğrultuda değişti. Ben de içimde olan bu isteği dışa vurmak istedim. Bu doğrultuda 10 yıldır profesyonel olarak resim yapıyorum" ifadelerini kullandı.

Daha önce Eskişehir, Ankara ve İstanbul'da resimlerini sergilediğini söyleyen Fırat, Avrupa'da sergi açmayı hedeflediğini anlatarak, "Şanslıyım. Gaziantep gibi gerçekten sanat alanında geniş kitlelere hitap eden sergi salonları var. Bu konuda kendi kurumumdan da destek alıyorum. Diğer kurumlardan da destek alacağım. Daha büyük bir sergi açmak istiyorum. Hedefim Avrupa'da bir sergi açmak, ama bunun için biraz daha farklı çalışmalar, farklı eğitimler görmem lazım" dedi.

Öte yandan hem polis hem ressam olan Sedat Fırat'ın 7 yaşındaki kızıda resim konusunda babasını örnek alıyor. Kızının kendisine ait 3 resminin sergide yer aldığını aktaran Fırat, kızının kendisinin izinden geldiğini anlattı.

Resim yapmayı çok sevdiğini söyleyen ilkokul 2'inci sınıf öğrencisi Masal, "Babamın resimlerini çok beğeniyorum. Bazen resim yaparken ona yardım ediyorum. Ben çoğunlukla bebek çiziyorum. Okulda tüm arkadaşlarım resim dersinde yanıma toplanıyor ve resimleri çok güzel yaptığımı söylüyorlar. Büyüyünce de ressam olmak istiyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner2